X’de yüzde 90’a kadar ‘daralmış’ günler kapıda… Türkiye Musk’ı ‘daraltmaya’ hazırlanıyor

TBMM’de 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, X’e bant daraltma cezası vermeyi gündemlerine aldıklarını söyledi. Uraloğlu, “Hala ‘X’ Türkiye’ye temsilci atamadı. Bununla ilgili bir kanuni düzenleme de gerekecek. Görüşmelerimiz devam ediyor. Yürürlükte olan bir reklam yasağı var. Devamında bant daraltma gündemimizde” dedi. X Türkiye’ye temsilci atamazsa ilk etapta Türk IP’lerinden girişte bant genişliği yüzde 50 daralacak; 30 gün içinde yine de temsilci atamazsa daraltma oranı yüzde 90’a kadar çıkabilecek. Ayrıca 5651 sayılı yasada değişiklik yapılarak cezaların artırılması ve süreçlerin kısaltılması da planlanıyor. 

YÜKÜMLÜLÜK GETİRİLMİŞTİ

Hürriyet’in edindiği bilgiye göre önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen vergi, fahiş fiyat cezalarının artırılması gibi düzenlemeleri de içeren torba kanun teklifi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da hazırlık yapıyor. Buna göre 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Yasasına aykırı davranan sosyal ağ sağlayıcılara verilen cezaların artırılması, süreçlerin kısaltılmasına yönelik hazırlık yapılıyor.  Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasanın ardından Twitter (X), Facebook, Instagram, TikTok, Google gibi günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcısı şirketlere Türkiye’de temsilci bulundurma yükümlülüğü getirilmiş, bunu yerine getirmeyenlere ilk etapta 10 milyon, sonrasında 30 milyon ceza kesilmişti. Bu gelişmeler üzerine X dışındakiler temsilci atarken X’e cezalarda üçüncü aşamaya geçilerek ‘reklam almama cezası’ verilmişti. Uraloğlu’nun son açıklamasından sonra X’e şimdi de bant daraltma cezası gündeme geldi.

Elon Musk

X’E KÜRESEL ÇAPTA DARBE OLUR

Söz konusu ceza uygulanmadan önce Bilişim Teknolojileri Kurumu’nun (BTK), X ile görüşmeler yaptığı belirtilirken, Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün, Türkiye’nin bu yaptırımının küresel çapta bir darbe olacağını söyledi. Ergün, Türkiye’nin X kullanımında dünya genelinde 7.sırada olduğunu belirtirken, “Reklam alamıyorlar ama data topluyorlar. Dijital dünyanın para birimi datadır, bilgidir. Bu datayı başka menfaatler için toplamaya devam ediyorlar. Dolayısıyla tıpkı AB yasalarına uydukları gibi, orada adli makamlardan gelen talepleri yerine getirdikleri gibi, onları bağlayıcı gördükleri gibi bizim yasal düzenlemelerimize de uymaları gerekir.  BTK üzerinden görüşmeler yürüyor ama çok da olumlu gittiği söylenemez bu görüşmelerin. Talep net, ortada bir yasa var ve buna uyulması isteniyor” şeklinde konuştu.

BANT DARALTMA NASIL UYGULANACAK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı bant genişliklerinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabiliyor. Bu daraltmanın ardından X, yine temsilci atamazsa BTK başkanı bu kez bant genişliğinin yüzde 90’a varan oranlarda daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvuruyor. Bilişim Hukuku Avukatı Ergün, bant daraltma aşamasının nasıl uygulanacağını şöyle anlattı:

“Asliye Hukuk Mahkemesi hakim kararıyla ilk olarak X’in bant genişliği yüzde 50 oranında daraltılacak. Böylece Türkiye’deki IP’lerden X platformuna girmek zorlaşacak, ağırlaşacak. Girişler yavaşlayacak. Bu kararın alınmasının ardından 30 gün içinde temsilci atama yükümlülüğü yerine getirilmezse bu kez yine hakim kararıyla bant genişliği yüzde 90’a varan oranda daraltılabilecek. Oranın kaç olacağına hakim karar verecek. Yüzde 90’a karar vermesi, X için büyük sıkıntı olacak. Çünkü Türkiye’de aktif kullanıcısı sayısı birçok Avrupa ülkesinin üzerinde. Dünyada 436 milyon civarında kullanıcısı olan X’in, Türkiye’de kullanıcı sayısı 21 milyon.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir