Gerçekler ortaya çıkıyor: Borçlar dudak uçuklattı! CHP’li belediyelerde bilanço ağırlaşıyor

CHP, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından kazandığı belediyelerle ilgili CHP Genel Merkezi bir çalışma başlattı. 

Bu çalışma hemen her gün bir CHP’li belediyeden “devasa borç devraldık” açıklaması gelmesi, maaşları kredi çekip ya da borç alıp ödeyen, dev borç yükünü pankarta yazıp belediye binasına asan belediyelere her gün bir yenisinin eklenmesi nedeniyle başlatıldı.

Borçla devralınan belediyelere odaklanan CHP yerel yönetimler birimi toplam borç miktarı, borç kalemleri ve bu borçların yarattığı sorunların nasıl çözülebileceğine ilişkin parti kurmaylarını bilgilendirecek.

Edilinen bilgiye göre ilk hesaplamalar toplam borç yükünün 100 milyar liraya ulaştığını gösteriyor. 

BALIKESİR BELEDİYESİ EN BORÇLU BELEDİYE

Borçlu belediyeler arasında yükü en fazla olanın Balıkesir Belediyesi olduğu belirtiliyor. Balıkesir Belediyesi’nin toplam borcunun 15 milyar TL düzeyinde olduğu öğrenildi.

ANKA Haber Ajansı’nın Balıkesir Belediyesi’nden edindiği bilgiler ise henüz borçla ilgili kesin çalışmanın tamamlanmadığı, hesaplamaların devam ettiği yönünde.

Belediyenin borç kalemleri ve toplam miktarını önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor.

CHP sosyal medya hesaplarında da 31 Mart yerel seçimlerinde partinin kazandığı belediyelerin toplam borçları duyurulmaya başladı.

CHP’den yapılan paylaşımda dokuz belediyenin borçları duyuruldu. Partinin, resmi X hesabından nüfus karşılaştırmasıyla birlikte paylaşılan bilgiye göre bazı belediyelerin borçları şöyle:

Denizli Büyükşehir Belediyesi: (1 milyon nüfus) 11,1 milyar TL

İstanbul Sancaktepe Belediyesi: (490 bin nüfus) 2 milyar TL

Kütahya Belediyesi: (575 bin nüfus) 1,7 milyar TL

Kilis Belediyesi: (155 bin nüfus) 502 milyon TL

Edirne Keşan Belediyesi: (85 bin nüfus) 483 milyon TL

Antalya Kaş Belediyesi: (65 bin nüfus) 400 milyon TL

İzmir Kiraz Belediyesi: (43 bin nüfus) 332 milyon TL

Kütahya Gediz Belediyesi: (50 bin nüfus) 262 milyon TL

Afyonkarahisar Dinar Belediyesi: (47 bin nüfus) 125 milyon TL

Denizli Tavas Belediyesi: (41 bin nüfus) 61 milyon TL

Kahramankazan ve Gölbaşı belediye başkanları da ağır borç yükü altında kaldıklarını açıklamış, maaşları ödemek için borç aldıklarını ya da kişisel varlıklarını belediyeye aktardıklarını söylemişlerdi.

CHP’ye geçen Gölbaşı Belediyesi 1 milyar 60 milyon 235 bin 863,66 Türk lirası borçla MHP’den devralınmış, Kahramankazan Belediyesi ise peronel maaşlarını ödeyemeyince kasaya dışardan 9 milyon TL koymak zorunda kalmıştı. 

İstanbul’da Tuzla Belediyesi 1 milyar, Trabzon Ortahisar Belediyesi 800 milyon, Kütahya Belediyesi yaklaşık 2 milyar borçla, Kahramanmaraş Elbistan Belediyesi 335 milyon TL borçla CHP’ye geçti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir